Ushqimet dhe pijet që janë të mira për pastrimin e mushkërive

Të kujdeseni për mushkëritë është e rëndësishme pasi që mbroheni nga shumë sëmundje. 

Sipas ekspertëve këto janë disa nga ushqimet që ju ndihmojnë të pastroni mushkëritë.

Çaji Jeshil

Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit.

Çaji jeshil iu ndihmon të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin e sistemit tretës.

Lëngu i Limonit

Lëngu i limonit besohet se është shumë i pasur me antioksidantë dhe acid folik.

Pini ujë me lëng limoni çdo mëngjes me stomak bosh.

Lëngu i Karrotës

Karrota është e pasur me beta karoten dhe vitaminat A, K, C dhe B.

Lëngu i saj rrit nivelin e alkalinës në gjak.

Studimet kanë konfirmuar se disa karrota në ditë ulin rrezikun e sëmundjeve të mushkërive.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është një aleat kundër sëmundjeve të këqija.

Ai lehtëson eliminimin e sekrecioneve bllokuese të mushkërive.

Ushqimet e Pasura me Antioksidantë

Spinaqi, frutat e pyllit, brokoli, peshku dhe rrushi janë ushqime të pasura me antioksidantë që forcojnë imunitetin, kapacitetin e mushkërive dhe frymëmarrjes.

Këshillat e fundit por jo nga rëndësia janë që të mos pini duhan, të qëndroni larg zonave ë ndotura dhe të pini sa më shumë lëngje të ngrohta.